Det är alldeles för länge sen jag uppdaterade, har varit på väg många gånger…
Ibland kommer det saker emellan, som en fruktansvärt ond cysta i ryggen. En operation och månader av rehab senare kämpar jag lite fortfarande, men är väldigt glad att det blev snabbt avhjälpt och att just promenader har varit välgörande! Vilken tur😊

Totte flyttade redan första veckan i mars, och blev då en liten Malte.
Valparna är 9,5 månad och börjar komma in i en lite trotsigare period.

Holly har precis löpt här hemma men hon känns ändå som en stor valp! Med mycket egen vilja, och hur mycket kärlek som helst. Fattade snabbt var det var skönast att ligga – både hemma och på kontoret;-)

Hon har fått vara med på två valputställningar och har faktiskt skött sig toppenbra.
Debuten gjorde hon på Gubbängsfältet i slutet av maj där hon i konkurrens av sig själv blev bästa valp i rasen och i grupp 7, hon blev sedan placerad 4:a i BIS-finalen. Hon hann också med ISF-utställningen i Vårgårda där hon blev tvåa av två.

Pippi har också varit med några gånger med topplaceringar!
Tjuvstartade på ISF-utställningen i Vårgårda där hon tävlade i seniorklass för första gången, hon fyllde 7 år i början av juni. Dömde gjorde Claire Prangle, UK.
Hon blev bästa senior och trea bästa tik.
Jätteroligt att Daisy från Pippis första kull kom och hälsade på oss, tack för ni kom!

Daisy

Höjdpunkten i år var ändå på min favoritutställning i Tvååker.
Där hon dag 2 slog till och blev Bäst i rasen och vann grupp 7.
Dömde i rasen gjorde Johnny Andersson och i gruppen Svante Frisk.

Jag har även smitit iväg på utställning utan hundar, kunde inte låta bli att åka till Helsingfors då det var världsutställning där. Jätteroligt med 135 settrar anmälda! Vi missade tyvärr de i början av dagen då vårt flyg hade drabbats av tekniska problem. Men vi hade en toppendag i alla fall, och hejjade fram flera svenska hundar till fina placeringar, grattis till er!

Nu laddar vi för en dubbelutställning i helgen som kommer, ska bli skoj!